Super koťata-->Lenka Lanczová

3. února 2009 v 19:56 | Sobisek
V knize se vypráví o dvouch studentkách:Pavle a Kateřině,které prožívají období posledních dvou měsíců před ukončením základní školy,a po prázdninách nastupují spolu se svojí další spolužačkou Vanessou každá na jinou školu.Absolvují přijímací zkouší,každá jinak,Vanessa je má za sebou,Kateřinu a Pavlu teprve čekají.
V den kdy je Pavla absolvuje,je plná strachu,který je ovšem na místě.V jeden den jí čekají písemnné i ústní zkoušky.Doprovázejí ji i její dvě nejlepší kamarádky,tedy Vanessa s Pavlou.Pavla před školou objeví i Marka s fotoaparátem,který ji v nestřeženém okamžiku vyfotí.A najednou Katku vyvolají jejím novým školním rozhlasem.
Má to za sebou,zvládla to,přijali ji.Ještě než došla nahoru do bytu,dopis nedočkavě před výtahem roztrhla,až ho přepůlila.Nemohla se dočkat až někdo přijde domů,a tak rovnou volala k mamce do práce.Trvalo to hodnou chvíli,než ji přepojili.Dovolala se,a hned z čerstva oznámila mámě dvě věci:že ji přijali,ale že ten dopis přetrhla.Mamka jí pochválila,Katka byla spokojená a šla si po svém.Zabila čas než rodiče přišli z práce tím,že hrála před domem vybíjenou s dětmi ze sídliště,za halasného pokřikování babky Vackové.
Poslední dobou u Katky doma byla dusná atmosféra,rodiče si potichu šeptali,když Katka přišla do pokoje,stichli.Vládlo u nich doma dusno.Katce to bylo nepříjemné,a tak hned jak mohla,řekla že jde za spolužačkou Pavlou.Najednou si uvědomila,že než se naděje,už spolužačky nebudou.Bylo jí to líto,celých 9 let strávili v jedné lavici.Teď se budou muset rozloučit,ale i s Vanessou,se kterou to měli horší.Odjížděla na školu až do Prahy,zatímco Pavla s Katkou budou chodit na střední školu stále ve městě.Přišlo jí to líto.Na sportovním gymnáziu bude sama,ale už je velká,a toto bude zkouška samostatného života,a ona si je jistá že to zvládne.Musí,aby nezklamala sama sebe a hlavně rodiče.
Stmívalo se,raději se vrátila domů,zalezla do koupelny a vylezla po půl hodině.Šla si rovnou lehnout,nechtěla rušit rodiče,kteří si opět šeptali v obýváku.Mrzelo ji,že neví co se děje.Taťka s mamkou byli divní jako nikdy dřív předtím.
Druhý den po škole se Katka mámy nedočkala,ale za to se dočkala rozrušeného táty který dával dohromady mamky věci,a Katce to bylo divné.Strčila nos do ledničky,a když našla kapustové karbanátky,radši tu ledničku zase zavřela.Taťka nemohl najít nějaké věci,zapřáhl i Katku,která se podivila,že mamka není doma.Táta jí oznámil že mamku si nechali v nemocnici na pár vyšetření,Katka souhlasila a celou věc pustila z hlavy.
Mamka se po týdnu vrátila,namluvili Katce že má něco se žlučníkem.Uvěřila jim.Co jí zbývalo.Pár dní po začátku prázdnin se Katka balila na dovolenou v Itálii.Mamka za ní přišla,zavřela dveře a zeptala se,co dělá.Odvětila že balí.Koukla se na Katku nějak divně,Katka si radši sedla.Máma jí začala vyprávět o tom,jak přichází dítě na svět atd…Katce pomalu blýsklo.Bojí se že bude spát s nějakým klukem…Sou přece prázdniny.Jenže mamka jí vyvedla z omylu.Ráčila jí sdělit po delší době že bude mít sourozence.Takže nepojedou do Itálie,ale do Jižních Čech na chalupu kterou táta pronajal.Katka se rozbrečela,strašně moc se těšila do Itálie.Tak zase vybalila,protože pojedou až na začátku srpna..Do té doby si holky užívali měsíce prázdnin.Pavla poslední dobou byla divná,Vanessa ani Katka nevěděli proč.V průběhu července se Pavla svěřila z ničeho nic Katce,ale zakázala jí o tom mluvit…Její táta jí znásilňoval.Katce a Vanesse přišlo hned divné že je nechtěl pouštět dál do bytu.Na Pavle byly znát různé modřiny,podlitiny atd..Katka to řekla Vanesse,Pavla ji nazvala zrádkyní a nemluvila s ní.
Pavla s Katkou vedli oddíl světlušek.Jeli na vandr poslední sobotu,a Pavla vytáhla kytaru.Zpívali na celý vlak,jeli do vedlejší vesnice do tábora,spolu ještě s jednou vedoucí,Majkou.Katka se strašně těšila,vytáhli i Vanessu,ale Pavla pořád mlčela.Nemluvila ani s Katkou,ani s Vanessou.S nikým.Vanessa dotáhla sebou Marka coby fotografa.Holčičky z něj měli radost,první chlap v jejich oddíle.Katka si připravila k večeři bojovku v lese,potom večeři a návrat do města.Spolu s Markem a Vanessou se vtiskli za smrk a čekali na první soutěžící.Za chvíli se jich dočkali,Marek je navedl,Katka vybafla a Vanessa držela smích,protože holky se tvářily pěkně vyděšeně.Marek zalezl zpátky do křoví k Vanesse a Katce a povídali si.Potichu,aby je nikdo neslyšel.Za chvíli se opakovalo to samé s dalšími soutěžícími.Děti byly fikané,kousek za startem,v zatáčce,počkali na chumel pár holek a běhali ve skupinkách.Katka s Vanessou a markem se tomu smáli od srdce,Pavla čekala v táboře a vařila spolu s Majkou večeři,při loupání brambor málem usnula,tvářila se bezvýrazně a byla bledá.Majka ji radši poslala pryč z kuchyně na dráhu bojovky pomoct s úklidem,a ani ne za 15 minut se všichni vraceli s červení ve tvářích.Byli vylítané,rozesmáté,v pohodě.Holkám se Světlušky strašně líbily,rády spolu chodily ven,a jednou s nima Katka s Pavlou jeli i na kole,ale dalo více práce holky udržet na silnici.Ale povedlo se jim to.Roztopili táborák,začali zpívat v doprovodu Pavliny kytary.Do města se vraceli každým coulem provoněné jak lesem tak táborákem.Byli šťastné,a hlavně rádi,že se jim poslední vandr na ukončení školního roku povedl.Schválně ho udělali v půli prázdnin.
Katka se dočkala.Balila si,zítra odjíždí.Sice na chatu,ale aspoň někam.Šla se s vanessou rozloučit,a zastilha ji právě když si balila.Večer odjížděla do Prahy na internát.Bude se jim stýskat,ale Vanessa jim slíbila že se každý třetí víkend vrátí a bude hlásit veškeré novinky co v Praze,na škole a všechno.Pavla nepřišla,nezavolala.Katka s Vanessou se vydali k nim domů,právě když byl pan Pěnička je nechtěl pustit dovnitř,a tak šli holky domů.Věděli že Pavla je v nebezpečí,ale kdyby chtěla,uteče mu.Chtěli Pavle pomoci,ale ona nechtěla.Nakonec to Katka řekla mamce,ona paní Pěničkové a ta jela ihned domů.manžela nachytala,ale nechtěla aby ho znovu zavřeli,tak to ututlali s tím,že Pavla odjede k babičce. Druhý den odjela Vanessa,Pavla se přišla rozloučit taky.Odjížděla příští víkend.To Katka šla ještě na rozlučkový večírek bývalé deváté třídy.Už z oslavy Vanessy bratra znala Luka(Lukáše).Na diskotéce byl také,ale Katka nejdříve tancovala s Markem,později si pro ní přišel Luk.Doprovodil jí domů,a zdržel celou hodinu před panelákem.Už si pro ní šel táta,a jak seskakovala z kontejneru,málem si roztrhla sukni.Za 14 dní skoro každý volný den,každou volnou chviličku chodila s Lukem ven.Mohla,dokavad neodjela na chalupu.Ale to ještě nevěděla,co jí čeká po jejím návratu.Nástup an novou školu,nový vztah,ze kterého se už před odjezdem nestrachovala tak jako ze začátku.Byla šťastná.Teď,když se všechno vydařilo.Pavla byla v bezpečí,Vanessa na internátě v Praze,slíbila že bude psát dopisy.
Ještě o školní rok se Katka seznámila s jednou dívkou se kterou bude chodit na sportovní gymnázium.Neměla strach tak jako dřív.Měla už někoho známého,a tak jí veškerý strach opustil.Poslední den školy obrečela,dyť tam strávila celých 9 let.Se svojí nejlepší kamarádkou,v jedné lavici.Teď byla opravdu šťastná,měla to,o čem celý život snila.Bylo jí 15.Za 3 až 4 roky výjde školu,možná pude na vysokou.Na to bude mít času dost,aby se rozhodla.

A já doufám že jí to výjde,protože tato knížka se mi moc líbila a já jí hodnotím:za 1 

CITÁT:,,Možná se dovtípí,umí přece číst ve hvězdách,protože se usměje a tiše řekne:Zbytek si necháme po prázdninách.Aspoň se bude na co těšit."


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MiShQa13 MiShQa13 | Web | 9. května 2009 v 14:06 | Reagovat

;-)

2 Mia,Mimi Mia,Mimi | Web | 16. června 2011 v 14:16 | Reagovat

jestly si chceš přečíst podrobný popis jejich knížek jukni ke mě na blog :-)

3 mother of the brides dresses mother of the brides dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 13:39 | Reagovat

Hi, I love this. it's really useful to me. In case you are searching for different I may have tried to assist in the link of mine. Please examine my hyperlink, You've might founds another stuff you like. Thank You.
http://www.elsedress.org

4 evening dress evening dress | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 18:37 | Reagovat

Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and enjoy knowing a lot more on this topic. If achievable, as you gain knowledge, would you mind updating your blog with additional info? It is very helpful for me.
http://www.isdress.org

5 tag watches replica tag watches replica | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 5:17 | Reagovat

A. Because it makes you break out!
http://www.watchescan.org/Tag-Heuer.html

6 iwc imitation iwc imitation | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 5:28 | Reagovat

I stumbled on this article on Yahoo despite the fact that I was looking for something similar, but I just wanted to say excellent stuff and I 100 % agree. Is there any way to subscribe to fresh content?.
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama